UCC28782CDRTWR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-WQFN (4x4) |
| Voltage - Breakdown | - |
| Power ( Watts) | - |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 14V ~ 34V |
| Frequency - Switching | 420kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Boost, Flyback |
| Voltage - Start Up | 17 V |
| Duty Cycle | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control Features | Soft Start |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The UCC28782CDRTWR is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.291 units of UCC28782CDRTWR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the UCC28782CDRTWR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.291 units of UCC28782CDRTWR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the UCC28782CDRTWR available in?
The UCC28782CDRTWR by Texas Instruments is available in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for UCC28782CDRTWR?
Unit pricing for UCC28782CDRTWR starts at $2.04 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.