AD4684BCPZ-RL7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Supplier Device Package | 16-LFCSP (3x3) |
| Configuration | MUX-ADC |
| Architecture | SAR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate( Per Second) | 1M |
| Numberof Bits | 16 |
| Voltage- Supply Analog | 3V ~ 3.6V |
| Voltage- Supply Digital | 3V ~ 3.6V |
| Input Type | Single Ended |
| Ratio- S/ H: A D C | 0:2 |
| Reference Type | External, Internal |
| Numberof Inputs | 4 |
| Numberof A/ D Converters | 2 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD4684BCPZ-RL7 is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Features: Simultaneous Sampling, Package / Case: 16-WFQFN Exposed Pad, CSP, Supplier Device Package: 16-LFCSP (3x3).
This device comes in a 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package.
FPGACenter currently has 5.205 units of AD4684BCPZ-RL7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD4684BCPZ-RL7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.205 units of AD4684BCPZ-RL7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD4684BCPZ-RL7 available in?
The AD4684BCPZ-RL7 by Analog Devices is available in a 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD4684BCPZ-RL7?
Unit pricing for AD4684BCPZ-RL7 starts at $22.73 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.