AD587KRZ-REEL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±0.05% |
| Temperature Coefficient | 10ppm/°C |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 4mA |
| Voltage - Input | 13.5V ~ 36V |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Reference Type | Series |
| Current - Output | 10 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 10V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | 4µVp-p |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD587KRZ-REEL is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±0.05%, Temperature Coefficient: 10ppm/°C, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.390 units of AD587KRZ-REEL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD587KRZ-REEL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.390 units of AD587KRZ-REEL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD587KRZ-REEL available in?
The AD587KRZ-REEL by Analog Devices is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD587KRZ-REEL?
Unit pricing for AD587KRZ-REEL starts at $6.80 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.