AD7506KNZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 16:1 |
| Switch Circuit | - |
| On- State Resistance ( Max) | 450Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | - |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | ±15V |
| -3db Bandwidth | - |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 18Ohm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 1.5µs, 1µs |
| Charge Injection | - |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 5pF, 40pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 5nA |
| Crosstalk | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD7506KNZ is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 28-DIP (0.600", 15.24mm).
This device comes in a 28-DIP (0.600", 15.24mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 4.743 units of AD7506KNZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD7506KNZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.743 units of AD7506KNZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD7506KNZ available in?
The AD7506KNZ by Analog Devices is available in a 28-DIP (0.600", 15.24mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD7506KNZ?
Unit pricing for AD7506KNZ starts at $54.86 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.