AD7709BRUZ-REEL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Features | PGA |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Sampling Rate( Per Second) | 105 |
| Numberof Bits | 16 |
| Voltage- Supply Analog | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Voltage- Supply Digital | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential |
| Reference Type | External |
| Numberof Inputs | 2, 4 |
| Numberof A/ D Converters | 1 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD7709BRUZ-REEL is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Features: PGA, Package / Case: 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Supplier Device Package: 24-TSSOP.
This device comes in a 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.
FPGACenter currently has 2.982 units of AD7709BRUZ-REEL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD7709BRUZ-REEL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.982 units of AD7709BRUZ-REEL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD7709BRUZ-REEL available in?
The AD7709BRUZ-REEL by Analog Devices is available in a 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD7709BRUZ-REEL?
Unit pricing for AD7709BRUZ-REEL starts at $29.02 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.