AD8605ARTZ-REEL7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply | 1mA |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Height | 1.15 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Current - Output / Channel | 80 mA |
| Slew Rate | 5V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Current - Input Bias | 0.2 pA |
| Voltage - Input Offset | 80 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 2.7 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| Shutdown | No Shutdown |
| Series | DigiTrim® |
| Base Product Number | AD8605 |
| Packaging | Reel |
| Product Type | Precision Amplifiers |
| Unit Weight | 0.000222 oz |
| Part Status | Active |
| Voltage Gain d B | 120 dB |
| Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| Moisture Sensitivity Level ( M S L) | 1 (Unlimited) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
Product Overview
The AD8605ARTZ-REEL7 is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Current - Supply: 1mA, Type: General Purpose Amplifier.
This device with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 49.380 units of AD8605ARTZ-REEL7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD8605ARTZ-REEL7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 49.380 units of AD8605ARTZ-REEL7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What is the pricing for AD8605ARTZ-REEL7?
Unit pricing for AD8605ARTZ-REEL7 starts at $3.46 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.