AD9007AM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 46-DIP Module |
| Supplier Device Package | 46-DIP |
| Configuration | S/H-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 10M |
| Data Interface | Parallel |
| Number of Bits | 12 |
| Voltage - Supply, Analog | -4.95V ~ -5.45V, 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | -4.95V ~ -5.45V, 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Inputs | 12 |
| Ratio - S/ H: A D C | 1:1 |
| Number of A/ D Converters | 1 |
| Architecture | Flash |
| Reference Type | External |
| Series | AD9007 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD9007AM is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 46-DIP Module.
This device comes in a 46-DIP Module package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.870 units of AD9007AM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD9007AM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.870 units of AD9007AM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD9007AM available in?
The AD9007AM by Analog Devices is available in a 46-DIP Module package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD9007AM?
Unit pricing for AD9007AM starts at $262.50 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.