AD9026AD
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-CDIP (0.600", 15.24mm) |
| Input Type | Single Ended |
| Supplier Device Package | 28-CDIP |
| Configuration | S/H-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 25.6M |
| Number of Bits | 12 |
| Voltage - Supply, Analog | -4.95V ~ -5.45V, 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | -4.95V ~ -5.45V, 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Inputs | 1 |
| Ratio - S/ H: A D C | 3:3 |
| Number of A/ D Converters | 3 |
| Architecture | Flash |
| Reference Type | Internal |
| Series | AD9026 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD9026AD is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 28-CDIP (0.600", 15.24mm).
This device comes in a 28-CDIP (0.600", 15.24mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.837 units of AD9026AD in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD9026AD in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.837 units of AD9026AD in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD9026AD available in?
The AD9026AD by Analog Devices is available in a 28-CDIP (0.600", 15.24mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD9026AD?
Unit pricing for AD9026AD starts at $205.38 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.