AD9034TD/883B
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 40-CDIP (0.600, 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 40-CERDIP |
| Configuration | S/H-ADC |
| Architecture | Flash |
| Series | AD9034 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Sampling Rate( Per Second) | 20M |
| Numberof Bits | 12 |
| Voltage- Supply Analog | -5.45V ~ -4.95V, 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage- Supply Digital | -5.45V ~ -4.95V, 4.75V ~ 5.25V |
| Input Type | Single Ended |
| Ratio- S/ H: A D C | 1:1 |
| Reference Type | Internal |
| Numberof Inputs | 12 |
| Numberof A/ D Converters | 1 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD9034TD/883B is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Package / Case: 40-CDIP (0.600, 15.24mm), Supplier Device Package: 40-CERDIP, Configuration: S/H-ADC.
This device comes in a 40-CDIP (0.600, 15.24mm) package.
FPGACenter currently has 1.529 units of AD9034TD/883B in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD9034TD/883B in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.529 units of AD9034TD/883B in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD9034TD/883B available in?
The AD9034TD/883B by Analog Devices is available in a 40-CDIP (0.600, 15.24mm) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD9034TD/883B?
Unit pricing for AD9034TD/883B starts at $29114.60 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.