AD9209BBPZ-4G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 324-FBGA Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 324-BGA-ED (15x15) |
| Configuration | ADC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |
| Data Interface | JESD204B/C |
| Sampling Rate( Per Second) | 4G |
| Numberof Bits | 12 |
| Voltage- Supply Analog | 0.95V ~ 1.05V, 1.9V ~ 2.1V |
| Voltage- Supply Digital | 0.95V ~ 1.05V, 1.9V ~ 2.1V |
| Input Type | Differential |
| Ratio- S/ H: A D C | 0:4 |
| Numberof Inputs | 4 |
| Numberof A/ D Converters | 4 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD9209BBPZ-4G is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Package / Case: 324-FBGA Exposed Pad, Supplier Device Package: 324-BGA-ED (15x15), Configuration: ADC.
This device comes in a 324-FBGA Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 3.171 units of AD9209BBPZ-4G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD9209BBPZ-4G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.171 units of AD9209BBPZ-4G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD9209BBPZ-4G available in?
The AD9209BBPZ-4G by Analog Devices is available in a 324-FBGA Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD9209BBPZ-4G?
Unit pricing for AD9209BBPZ-4G starts at $1254.95 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.