AD9241ASZRL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-QFP |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Supplier Device Package | 44-MQFP (10x10) |
| Configuration | S/H-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 1.25M |
| Data Interface | Parallel |
| Number of Bits | 14 |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Number of Inputs | 1 |
| Ratio - S/ H: A D C | 1:1 |
| Number of A/ D Converters | 1 |
| Architecture | Pipelined |
| Reference Type | External, Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD9241ASZRL is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 44-QFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.004 units of AD9241ASZRL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD9241ASZRL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.004 units of AD9241ASZRL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD9241ASZRL available in?
The AD9241ASZRL by Analog Devices is available in a 44-QFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD9241ASZRL?
Unit pricing for AD9241ASZRL starts at $23.79 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.