AD9761ARS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Data Interface | Parallel |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Architecture | Current Source |
| Reference Type | External, Internal |
| Number of D/ A Converters | 2 |
| Settling Time | 35ns (Typ) |
| Differential Output | Yes |
| I N L/ D N L ( L S B) | ±0.7, ±0.5 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD9761ARS is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 31.994 units of AD9761ARS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD9761ARS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 31.994 units of AD9761ARS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD9761ARS available in?
The AD9761ARS by Analog Devices is available in a 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD9761ARS?
Unit pricing for AD9761ARS starts at $34.72 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.