ADA4254ACPZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Current - Supply | - |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 28-LFCSP (5x5) |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | Zero-Drift |
| -3db Bandwidth | 2.3 MHz |
| Current - Output / Channel | 11 mA |
| Slew Rate | 1.9V/µs |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Input Bias | 450 pA |
| Voltage - Input Offset | 3 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 10 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 56 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADA4254ACPZ is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-WFQFN Exposed Pad, CSP.
This device comes in a 28-WFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.561 units of ADA4254ACPZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADA4254ACPZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.561 units of ADA4254ACPZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADA4254ACPZ available in?
The ADA4254ACPZ by Analog Devices is available in a 28-WFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADA4254ACPZ?
Unit pricing for ADA4254ACPZ starts at $8.83 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.