ADA4853-3YRUZ-RL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Video Amps and Modules |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Current - Supply | 1.4 mA |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Circuits | 3 |
| -3db Bandwidth | 100 MHz |
| Current - Output / Channel | 160 mA |
| Slew Rate | 120V/µs |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2.65V ~ 5V |
| Applications | Voltage Feedback |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADA4853-3YRUZ-RL is a video amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Video Amps and Modules, Product Status: Active, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width), Current - Supply: 1.4 mA.
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.640 units of ADA4853-3YRUZ-RL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADA4853-3YRUZ-RL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.640 units of ADA4853-3YRUZ-RL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADA4853-3YRUZ-RL available in?
The ADA4853-3YRUZ-RL by Analog Devices is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADA4853-3YRUZ-RL?
Unit pricing for ADA4853-3YRUZ-RL starts at $5.89 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.