ADE7923ARWZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/ADCs/DACs - Special Purpose |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Type | Shunt, Meter |
| Number of Channels | 3 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 3.63V |
| Resolution ( Bits) | 24 b |
| Sampling Rate ( Per Second) | 8k |
| Data Interface | I²C, SPI |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADE7923ARWZ is a adc/dac - special purpose in the Data Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/ADCs/DACs - Special Purpose, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 43.482 units of ADE7923ARWZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADE7923ARWZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 43.482 units of ADE7923ARWZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADE7923ARWZ available in?
The ADE7923ARWZ by Analog Devices is available in a 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADE7923ARWZ?
Unit pricing for ADE7923ARWZ starts at $7.16 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.