ADG611YRZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Circuits | 4 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST - NC |
| On- State Resistance ( Max) | 115Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | ±2.7V ~ 5.5V |
| -3db Bandwidth | 680MHz |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 65ns, 40ns |
| Charge Injection | -0.5pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 5pF, 5pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 100pA |
| Crosstalk | -90dB @ 10MHz |
| Base Product Number | ADG611 |
| Channel-to- Channel Matching (& Delta; Ron) | 2Ohm |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADG611YRZ is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.474 units of ADG611YRZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADG611YRZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.474 units of ADG611YRZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADG611YRZ available in?
The ADG611YRZ by Analog Devices is available in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADG611YRZ?
Unit pricing for ADG611YRZ starts at $2.61 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.