ADM1278-1AACPZ-RL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Hot Swap Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | PMBus |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Current - Supply | 5.5 mA |
| Type | Hot Swap Controller, Monitor |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 32-LFCSP (5x5) |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 20V |
| Programmable Features | Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault, OVP, Slew Rate, UVLO |
| Current - Output ( Max) | - |
| Applications | General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADM1278-1AACPZ-RL is a hot swap controllers in the Power Switches & Distribution family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Hot Swap Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: PMBus, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 42.000 units of ADM1278-1AACPZ-RL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADM1278-1AACPZ-RL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 42.000 units of ADM1278-1AACPZ-RL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADM1278-1AACPZ-RL available in?
The ADM1278-1AACPZ-RL by Analog Devices is available in a 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADM1278-1AACPZ-RL?
Unit pricing for ADM1278-1AACPZ-RL starts at $25.88 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.