ADM7151ARDZ-02
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| P S R R | 94dB ~ 50dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Output Type | Adjustable |
| Current- Quiescent( Iq) | 7 mA |
| Current- Supply( Max) | 12 mA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 800mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Max) | 4V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 1.5V |
| Voltage- Input( Max) | 16V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Voltage Dropout( Max) | 1.2V @ 800mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADM7151ARDZ-02 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad, P S R R: 94dB ~ 50dB (1kHz ~ 1MHz), Operating Temperature: -40°C ~ 125°C.
This device comes in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 6.297 units of ADM7151ARDZ-02 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADM7151ARDZ-02 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.297 units of ADM7151ARDZ-02 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADM7151ARDZ-02 available in?
The ADM7151ARDZ-02 by Analog Devices is available in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADM7151ARDZ-02?
Unit pricing for ADM7151ARDZ-02 starts at $10.49 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.