ADN2526ACPZ-R7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Laser Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Current - Supply | 46 mA |
| Type | Laser Diode Driver |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 16-LFCSP-WQ (3x3) |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Data Rate | 11.3Gbps |
| Current - Modulation | 80mA |
| Current - Bias | 100 mA |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADN2526ACPZ-R7 is a laser drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Laser Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-WFQFN Exposed Pad, CSP.
This device comes in a 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.851 units of ADN2526ACPZ-R7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADN2526ACPZ-R7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.851 units of ADN2526ACPZ-R7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADN2526ACPZ-R7 available in?
The ADN2526ACPZ-R7 by Analog Devices is available in a 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADN2526ACPZ-R7?
Unit pricing for ADN2526ACPZ-R7 starts at $26.85 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.