ADP1071-1ARWZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Supply Controllers, Monitors |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Current - Supply | 16.6 mA |
| Voltage - Input | 0.4V ~ 3V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Voltage - Supply | 4.7V ~ 12.5V |
| Applications | Flyback, Forward Converters |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP1071-1ARWZ is a power supply controllers & monitors in the Power Supervisors & Control family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Supply Controllers, Monitors, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.228 units of ADP1071-1ARWZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP1071-1ARWZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.228 units of ADP1071-1ARWZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP1071-1ARWZ available in?
The ADP1071-1ARWZ by Analog Devices is available in a 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP1071-1ARWZ?
Unit pricing for ADP1071-1ARWZ starts at $9.87 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.