ADP2140ACPZ1218R7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad, CSP |
| Supplier Device Package | 10-LFCSP-WD (3x3) |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) |
| Voltage/ Current - Output 1 | 1.2V, 600mA |
| Voltage/ Current - Output 2 | 1.8V, 300mA |
| Voltage/ Current - Output 3 | - |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | Yes |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP2140ACPZ1218R7 is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-VFDFN Exposed Pad, CSP.
This device comes in a 10-VFDFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 22.038 units of ADP2140ACPZ1218R7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP2140ACPZ1218R7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 22.038 units of ADP2140ACPZ1218R7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP2140ACPZ1218R7 available in?
The ADP2140ACPZ1218R7 by Analog Devices is available in a 10-VFDFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP2140ACPZ1218R7?
Unit pricing for ADP2140ACPZ1218R7 starts at $2.03 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.