ADP3180JRU-REEL7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Functions | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Series | ADP3180 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type | PWM |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 12V |
| Numberof Outputs | 4 |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power Good, Ramp |
| Frequency- Switching | 250kHz ~ 4MHz |
| Clock Sync | No |
| Output Phases | 4 |
| Output Configuration | Positive |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP3180JRU-REEL7 is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Functions: Step-Down, Topology: Buck.
This device comes in a 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.
FPGACenter currently has 21.600 units of ADP3180JRU-REEL7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP3180JRU-REEL7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 21.600 units of ADP3180JRU-REEL7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP3180JRU-REEL7 available in?
The ADP3180JRU-REEL7 by Analog Devices is available in a 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP3180JRU-REEL7?
Unit pricing for ADP3180JRU-REEL7 starts at $1.12 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.