ADP3334ARZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 11V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Supply ( Max) | 10 mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 130 µA |
| Control Features | Feedback, Shutdown |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.5V |
| Voltage - Output ( Max) | 10V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.4V @ 500mA |
| P S R R | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP3334ARZ is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.744 units of ADP3334ARZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP3334ARZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.744 units of ADP3334ARZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP3334ARZ available in?
The ADP3334ARZ by Analog Devices is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP3334ARZ?
Unit pricing for ADP3334ARZ starts at $3.91 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.