ADP5022XCBZ-6-R7
ObsoleteTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 16-WLCSP (2.08x2.08) |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Number of Outputs | 3 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (1) |
| Voltage/ Current - Output 1 | Fixed, Fixed, Fixed, 1V, 600mA |
| Voltage/ Current - Output 2 | Fixed, Fixed, Fixed, 1.8V, 600mA |
| Voltage/ Current - Output 3 | Fixed, Fixed, Fixed, 2.5V, 300mA |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The ADP5022XCBZ-6-R7 is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Analog Devices. Although this part has been marked as obsolete by Analog Devices, FPGACenter maintains verified stock of genuine ADP5022XCBZ-6-R7 units sourced through our certified supply chain.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Obsolete, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-WFBGA, WLCSP.
This device comes in a 16-WFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 88 units of ADP5022XCBZ-6-R7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP5022XCBZ-6-R7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 88 units of ADP5022XCBZ-6-R7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP5022XCBZ-6-R7 available in?
The ADP5022XCBZ-6-R7 by Analog Devices is available in a 16-WFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
The ADP5022XCBZ-6-R7 is marked as obsolete. Are the parts genuine?
Absolutely. All ADP5022XCBZ-6-R7 units sourced by FPGACenter are 100% original Analog Devices components. We follow IDEA-STD-1010 inspection standards and provide full traceability documentation. We specialize in obsolete part sourcing and maintain verified stock of discontinued components.