ADP5070ACPZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Functions | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type | Adjustable |
| Numberof Outputs | 2 |
| Frequency- Switching | 1.2MHz, 2.4MHz |
| Current- Output | 600mA, 1A |
| Output Configuration | Positive and Negative (Dual Rail) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage- Output( Max) | ±39V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 0.8V, 1.6V |
| Voltage- Input( Max) | 15V |
| Voltage- Input( Min) | 2.85V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP5070ACPZ is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Package / Case: 20-WFQFN Exposed Pad, CSP, Functions: Step-Up, Step-Up/Step-Down, Topology: Boost, SEPIC.
This device comes in a 20-WFQFN Exposed Pad, CSP package.
FPGACenter currently has 11.112 units of ADP5070ACPZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP5070ACPZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.112 units of ADP5070ACPZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP5070ACPZ available in?
The ADP5070ACPZ by Analog Devices is available in a 20-WFQFN Exposed Pad, CSP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP5070ACPZ?
Unit pricing for ADP5070ACPZ starts at $2.36 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.