ADR291GT9Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±0.24% |
| Temperature Coefficient | 30ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Current - Supply | 15µA |
| Voltage - Input | 3V ~ 15V |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Reference Type | Series |
| Current - Output | 5 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | 8µVp-p |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADR291GT9Z is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±0.24%, Temperature Coefficient: 30ppm/°C, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA).
This device comes in a TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.907 units of ADR291GT9Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADR291GT9Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.907 units of ADR291GT9Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADR291GT9Z available in?
The ADR291GT9Z by Analog Devices is available in a TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADR291GT9Z?
Unit pricing for ADR291GT9Z starts at $8.92 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.