CMP401GSZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Type | General Purpose |
| Output Type | CMOS, TTL |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Elements | 4 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | ±5V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 3mV @ 5V |
| Current - Input Bias ( Max) | 3µA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | - |
| Current - Quiescent ( Max) | 6mA,1mA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | 60dB CMRR, 60dB PSRR |
| Propagation Delay ( Max) | 30ns |
| Hysteresis | 2mV |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CMP401GSZ is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.192 units of CMP401GSZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CMP401GSZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.192 units of CMP401GSZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CMP401GSZ available in?
The CMP401GSZ by Analog Devices is available in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CMP401GSZ?
Unit pricing for CMP401GSZ starts at $10.31 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.