V62/11608-01XE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Supplier Device Package | SOT-23-8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| On- State Resistance ( Max) | 6.5Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | - |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | ±5.5V |
| -3db Bandwidth | 190MHz |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 1.1Ohm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 220ns, 75ns |
| Charge Injection | 6pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 25pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 250pA |
| Crosstalk | -67dB @ 1MHz |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The V62/11608-01XE is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SOT-23-8.
This device comes in a SOT-23-8 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 963 units of V62/11608-01XE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the V62/11608-01XE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 963 units of V62/11608-01XE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the V62/11608-01XE available in?
The V62/11608-01XE by Analog Devices is available in a SOT-23-8 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for V62/11608-01XE?
Unit pricing for V62/11608-01XE starts at $28.94 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.