X000048
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 28-DIP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 23 |
| Speed | 20MHz |
| E E P R O M Size | 1K x 8 |
| Core Processor | AVR |
| R A M Size | 2K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH (Arduino Bootloader) |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 6x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The X000048 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Arduino. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 28-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 28-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.584 units of X000048 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the X000048 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.584 units of X000048 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the X000048 available in?
The X000048 by Arduino is available in a 28-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for X000048?
Unit pricing for X000048 starts at $94.57 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.