AK4940VNP-VA
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/CODECs |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Type | Audio |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Resolution ( Bits) | 24 b |
| Data Interface | I²C, I²S, PCM, Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 3.6V |
| Number of A D Cs / D A Cs | 1 / 1 |
| Sigma Delta | Yes |
| S/ N Ratio, A D Cs / D A Cs (db) Typ | 90 / 90 |
| Dynamic Range, A D Cs / D A Cs (db) Typ | 90 / 90 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AK4940VNP-VA is a audio codecs in the Audio ICs family manufactured by Asahi Kasei Microdevices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/CODECs, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.973 units of AK4940VNP-VA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AK4940VNP-VA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.973 units of AK4940VNP-VA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AK4940VNP-VA available in?
The AK4940VNP-VA by Asahi Kasei Microdevices is available in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.