CS4461-CZZR
ObsoleteTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Input Type | Differential |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Configuration | S/H-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | - |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | - |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.1V ~ 5.25V |
| Number of Inputs | 1 |
| Ratio - S/ H: A D C | 1:1 |
| Number of A/ D Converters | 1 |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Reference Type | Internal |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The CS4461-CZZR is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Cirrus Logic Inc.. This part has been marked as obsolete by Cirrus Logic Inc.; FPGACenter can quote verified sourcing options through qualified specialty channels.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Obsolete, Operating Temperature: -10°C ~ 70°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
Submit an RFQ for CS4461-CZZR; FPGACenter will verify availability, provenance, lead time, and pricing before confirming supply.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Can FPGACenter source the CS4461-CZZR?
Yes. FPGACenter can quote CS4461-CZZR through qualified specialty sourcing channels. Availability, lead time, provenance, and pricing are verified before an order is confirmed.
What package type is the CS4461-CZZR available in?
The CS4461-CZZR by Cirrus Logic Inc. is available in a 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
The CS4461-CZZR is marked as obsolete. Are the parts genuine?
Absolutely. All CS4461-CZZR units sourced by FPGACenter are 100% original Cirrus Logic Inc. components. We follow IDEA-STD-1010 inspection standards and provide full traceability documentation. We specialize in obsolete part sourcing and verify availability before confirming supply.