WM8742GEDS/RV
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/ADCs/DACs - Special Purpose |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | DAC, Audio |
| Number of Channels | 2 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 5.5V |
| Resolution ( Bits) | 24 b |
| Sampling Rate ( Per Second) | 192k |
| Data Interface | SPI |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The WM8742GEDS/RV is a adc/dac - special purpose in the Data Converters family manufactured by Cirrus Logic Inc..
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/ADCs/DACs - Special Purpose, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 58 units of WM8742GEDS/RV in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the WM8742GEDS/RV in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 58 units of WM8742GEDS/RV in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the WM8742GEDS/RV available in?
The WM8742GEDS/RV by Cirrus Logic Inc. is available in a 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for WM8742GEDS/RV?
Unit pricing for WM8742GEDS/RV starts at $21.72 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.