WM8963ECSN/R
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/CODECs |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 49-WFBGA, WLCSP |
| Type | Stereo Audio |
| Supplier Device Package | 49-WLCSP (3.59x3.98) |
| Resolution ( Bits) | 24 b |
| Data Interface | I²C, SPI |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V ~ 2V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.14V ~ 2V |
| Number of A D Cs / D A Cs | 2 / 2 |
| Sigma Delta | Yes |
| S/ N Ratio, A D Cs / D A Cs (db) Typ | 91 / 94 |
| Dynamic Range, A D Cs / D A Cs (db) Typ | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The WM8963ECSN/R is a audio codecs in the Audio ICs family manufactured by Cirrus Logic Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/CODECs, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 49-WFBGA, WLCSP.
This device comes in a 49-WFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.924 units of WM8963ECSN/R in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the WM8963ECSN/R in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.924 units of WM8963ECSN/R in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the WM8963ECSN/R available in?
The WM8963ECSN/R by Cirrus Logic Inc. is available in a 49-WFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for WM8963ECSN/R?
Unit pricing for WM8963ECSN/R starts at $3.06 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.