WM9712CLGEFL/RV
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/CODECs |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Type | Audio, AC '97 |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7x7) |
| Resolution ( Bits) | 12 b |
| Data Interface | AC'97 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V ~ 3.6V |
| Number of A D Cs / D A Cs | 2 / 2 |
| Sigma Delta | Yes |
| S/ N Ratio, A D Cs / D A Cs (db) Typ | 92 / 94 |
| Dynamic Range, A D Cs / D A Cs (db) Typ | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The WM9712CLGEFL/RV is a audio codecs in the Audio ICs family manufactured by Cirrus Logic Inc..
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/CODECs, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.165 units of WM9712CLGEFL/RV in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the WM9712CLGEFL/RV in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.165 units of WM9712CLGEFL/RV in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the WM9712CLGEFL/RV available in?
The WM9712CLGEFL/RV by Cirrus Logic Inc. is available in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.