WM9714CLGEFL/V
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/CODECs |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Type | Audio, AC '97 |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7x7) |
| Resolution ( Bits) | 24 b |
| Data Interface | AC'97, I²S, PCM |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V ~ 3.6V |
| Number of A D Cs / D A Cs | 2 / 2 |
| Sigma Delta | Yes |
| S/ N Ratio, A D Cs / D A Cs (db) Typ | 87 / 94 |
| Dynamic Range, A D Cs / D A Cs (db) Typ | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The WM9714CLGEFL/V is a audio codecs in the Audio ICs family manufactured by Cirrus Logic Inc..
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/CODECs, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.406 units of WM9714CLGEFL/V in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the WM9714CLGEFL/V in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.406 units of WM9714CLGEFL/V in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the WM9714CLGEFL/V available in?
The WM9714CLGEFL/V by Cirrus Logic Inc. is available in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.