SCG2500-77.76M
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SMD Module |
| Type | Clock Generator |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Max | 77.76MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | CMOS |
| Voltage - Supply | 3.135V ~ 3.465V |
| P L L | Yes |
| Input | Clock |
| Ratio - Input: Output | 3:1 |
| Differential - Input: Output | No/No |
| Divider/ Multiplier | Yes/No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The SCG2500-77.76M is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Connor Winfield. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-SMD Module.
This device comes in a 14-SMD Module package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.262 units of SCG2500-77.76M in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SCG2500-77.76M in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.262 units of SCG2500-77.76M in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SCG2500-77.76M available in?
The SCG2500-77.76M by Connor Winfield is available in a 14-SMD Module package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SCG2500-77.76M?
Unit pricing for SCG2500-77.76M starts at $177.37 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.