5749-PX-4AA-RI
Active1.899 In Stock
PackageN/A
MountN/A
Lifecycleactive
ManufacturerCritical Link, LLC
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Speed | 1.5GHz |
| Series | MitySOM |
| Size/ Dimension | 3.460 L x 2.730 W (87.88mm x 69.34mm) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A15 |
| R A M Size | 1GB |
| Flash Size | 32MB |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) - 100, Edge Connector - 310 |
| Module/ Board Type | MPU, FPGA Core |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 5749-PX-4AA-RI is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Critical Link, LLC. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Speed: 1.5GHz, Series: MitySOM, Size/ Dimension: 3.460 L x 2.730 W (87.88mm x 69.34mm).
FPGACenter currently has 1.899 units of 5749-PX-4AA-RI in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
IoT & Smart DevicesConsumer ElectronicsIndustrial AutomationAutomotive ElectronicsWearable Technology
Frequently Asked Questions
Is the 5749-PX-4AA-RI in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.899 units of 5749-PX-4AA-RI in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.