CTS100EL16VONG
ObsoleteTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Current - Supply | 40mA |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 8-MLP (2x2) |
| Data Rate ( Max) | - |
| Output | LVPECL |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.5V |
| Input | LVPECL |
| Delay Time | 250ps |
| Signal Conditioning | - |
| Capacitance - Input | - |
| Applications | - |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The CTS100EL16VONG is a signal buffers, repeaters & splitters in the Bus Interface family manufactured by CTS Corporation. Although this part has been marked as obsolete by CTS Corporation, FPGACenter maintains verified stock of genuine CTS100EL16VONG units sourced through our certified supply chain.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters, Product Status: Obsolete, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 72 units of CTS100EL16VONG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CTS100EL16VONG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 72 units of CTS100EL16VONG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CTS100EL16VONG available in?
The CTS100EL16VONG by CTS Corporation is available in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
The CTS100EL16VONG is marked as obsolete. Are the parts genuine?
Absolutely. All CTS100EL16VONG units sourced by FPGACenter are 100% original CTS Corporation components. We follow IDEA-STD-1010 inspection standards and provide full traceability documentation. We specialize in obsolete part sourcing and maintain verified stock of discontinued components.