CY15B102N-ZS60XM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 44-TSOP (0.400, 10.16mm Width) |
| Technology | FRAM (Ferroelectric RAM) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, F-RAM™ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage- Supply | 2V ~ 3.6V |
| Memory Size | 2Mbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Access Time | 90 ns |
| Memory Format | FRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Memory Organization | 128K x 16 |
| Write Cycle Time- Word Page | 90ns |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY15B102N-ZS60XM is a fram & mram in the Non-Volatile Memory family manufactured by Cypress Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit, Product Status: Active, Package / Case: 44-TSOP (0.400, 10.16mm Width), Technology: FRAM (Ferroelectric RAM), Series: Automotive, AEC-Q100, F-RAM™.
This device comes in a 44-TSOP (0.400, 10.16mm Width) package.
FPGACenter currently has 2.242 units of CY15B102N-ZS60XM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY15B102N-ZS60XM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.242 units of CY15B102N-ZS60XM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY15B102N-ZS60XM available in?
The CY15B102N-ZS60XM by Cypress Semiconductor is available in a 44-TSOP (0.400, 10.16mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY15B102N-ZS60XM?
Unit pricing for CY15B102N-ZS60XM starts at $138.18 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.