PI3TB212ZLEX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches - Special Purpose |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Channels | 5 |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (3x3) |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 3:1 |
| Switch Circuit | - |
| On- State Resistance ( Max) | - |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | - |
| -3db Bandwidth | - |
| Applications | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The PI3TB212ZLEX is a analog switches - special purpose in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Diodes Incorporated.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches - Special Purpose, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: 0°C ~ 105°C (TA), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.600 units of PI3TB212ZLEX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PI3TB212ZLEX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.600 units of PI3TB212ZLEX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PI3TB212ZLEX available in?
The PI3TB212ZLEX by Diodes Incorporated is available in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PI3TB212ZLEX?
Unit pricing for PI3TB212ZLEX starts at $1.40 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.