ZXGD3108N8TC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/OR Controllers, Ideal Diodes |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 200 µA |
| Type | N+1 ORing Controller |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply | 4V ~ 20V |
| Ratio - Input: Output | N:1 |
| F E T Type | N-Channel |
| Current - Output ( Max) | - |
| Delay Time - O N | 400 ns |
| Delay Time - O F F | 400 ns |
| Applications | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ZXGD3108N8TC is a or controllers & ideal diodes in the Power Switches & Distribution family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/OR Controllers, Ideal Diodes, Product Status: Active, Operating Temperature: -50°C ~ 150°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.000 units of ZXGD3108N8TC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ZXGD3108N8TC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.000 units of ZXGD3108N8TC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ZXGD3108N8TC available in?
The ZXGD3108N8TC by Diodes Incorporated is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ZXGD3108N8TC?
Unit pricing for ZXGD3108N8TC starts at $1.22 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.