DM74LS139SJX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Supplier Device Package | 16-SOP |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Circuit | 1 x 2:4 |
| Independent Circuits | 2 |
| Series | 74LS |
| Base Product Number | 74LS139 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DM74LS139SJX is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Fairchild Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.530 units of DM74LS139SJX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DM74LS139SJX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.530 units of DM74LS139SJX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DM74LS139SJX available in?
The DM74LS139SJX by Fairchild Semiconductor is available in a 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DM74LS139SJX?
Unit pricing for DM74LS139SJX starts at $0.1546 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.