FAN54120UC425X
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Battery Chargers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-VDFN Exposed Pad |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Number of Cells | 1 |
| Charge Current - Max | 500mA |
| Interface | USB |
| Supplier Device Package | 6-DFN (2x2) |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Programmable Features | Current |
| Battery Pack Voltage | 2.5V ~ 4.5V |
| Voltage - Supply ( Max) | 6V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FAN54120UC425X is a battery chargers in the Battery & Charging family manufactured by Fairchild Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Battery Chargers, Product Status: Active, Operating Temperature: -30°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-VDFN Exposed Pad.
This device comes in a 6-VDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.727 units of FAN54120UC425X in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FAN54120UC425X in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.727 units of FAN54120UC425X in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FAN54120UC425X available in?
The FAN54120UC425X by Fairchild Semiconductor is available in a 6-VDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FAN54120UC425X?
Unit pricing for FAN54120UC425X starts at $0.6930 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.