FAN7392N
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Supplier Device Package | 14-MDIP |
| Voltage - Supply | 10V ~ 20V |
| Channel Type | Independent |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Logic Voltage - V I L, V I H | 4.5V, 9.5V |
| Current - Peak Output ( Source, Sink) | 3A, 3A |
| High Side Voltage - Max ( Bootstrap) | 600 V |
| Rise / Fall Time ( Typ) | 25ns, 20ns |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FAN7392N is a gate drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Fairchild Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 33.141 units of FAN7392N in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FAN7392N in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 33.141 units of FAN7392N in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FAN7392N available in?
The FAN7392N by Fairchild Semiconductor is available in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FAN7392N?
Unit pricing for FAN7392N starts at $1.13 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.