MC74LVXT8053DTRG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of Circuits | 3 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| On- State Resistance ( Max) | 25Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 2V ~ 6V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | - |
| -3db Bandwidth | 120MHz |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 8Ohm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | - |
| Charge Injection | - |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 10pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 100nA |
| Crosstalk | -60dB @ 1MHz |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC74LVXT8053DTRG is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Flip Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.248 units of MC74LVXT8053DTRG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC74LVXT8053DTRG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.248 units of MC74LVXT8053DTRG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC74LVXT8053DTRG available in?
The MC74LVXT8053DTRG by Flip Electronics is available in a 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC74LVXT8053DTRG?
Unit pricing for MC74LVXT8053DTRG starts at $0.4254 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.