MCIMX7U5DVP07SC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | - |
| Voltage - I/ O | - |
| Speed | 720MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A7 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | ARM® Cortex®-M4 |
| R A M Controllers | LPDDR2, LPDDR3 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | MIPI-DSI |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 (2) |
| Security Features | Crypto/TRNG, eFuses/OTP, Secure Fuse, uHAB/HAB-Secure Boot |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The MCIMX7U5DVP07SC is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Freescale Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 95°C, Package / Case: -, Supplier Device Package: -.
FPGACenter currently has 20.064 units of MCIMX7U5DVP07SC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCIMX7U5DVP07SC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 20.064 units of MCIMX7U5DVP07SC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What is the pricing for MCIMX7U5DVP07SC?
Unit pricing for MCIMX7U5DVP07SC starts at $13.52 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.