MKE15Z256VLH7R
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Peripherals | DMA, LVD, PWM, WDT |
| Speed | 72MHz |
| Connectivity | FlexIO, I²C, SPI, UART/USART |
| Series | Kinetis KE15Z |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Numberof I/ O | 58 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| E E P R O M Size | 2K x 8 |
| Data Converters | A/D 27x12b SAR; D/A 1x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MKE15Z256VLH7R is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Freescale Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 64-LQFP, Peripherals: DMA, LVD, PWM, WDT, Speed: 72MHz.
This device comes in a 64-LQFP package.
FPGACenter currently has 4.500 units of MKE15Z256VLH7R in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MKE15Z256VLH7R in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.500 units of MKE15Z256VLH7R in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MKE15Z256VLH7R available in?
The MKE15Z256VLH7R by Freescale Semiconductor is available in a 64-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MKE15Z256VLH7R?
Unit pricing for MKE15Z256VLH7R starts at $5.40 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.