MKL26Z256VMC4R
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 121-LFBGA |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Speed | 48MHz |
| Connectivity | I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Series | Kinetis KL2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Numberof I/ O | 80 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Data Converters | A/D - 16bit; D/A - 12bit |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.71V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MKL26Z256VMC4R is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Freescale Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 121-LFBGA, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT, Speed: 48MHz.
This device comes in a 121-LFBGA package.
FPGACenter currently has 2.855 units of MKL26Z256VMC4R in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MKL26Z256VMC4R in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.855 units of MKL26Z256VMC4R in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MKL26Z256VMC4R available in?
The MKL26Z256VMC4R by Freescale Semiconductor is available in a 121-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MKL26Z256VMC4R?
Unit pricing for MKL26Z256VMC4R starts at $12.17 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.