HTPLREG10TC
Active
1.497 In Stock
Package4-SIP
MountThrough Hole
Lifecycleactive
ManufacturerHoneywell
Technical Specifications
CategoryIntegrated Circuits (ICs)/Linear Controllers
Product StatusActive
Operating Temperature-55°C ~ 225°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP
Output TypeFixed
Voltage - Input ( Max)28V
Supplier Device PackageHermetic 4-Pin Power
Current - Supply ( Max)-
Current - Output500mA
Current - Quiescent ( Iq)1.5 mA
Control FeaturesEnable
Output ConfigurationPositive
Voltage - Output ( Min/ Fixed)10V
Voltage - Output ( Max)-
Number of Regulators1
Voltage Dropout ( Max)3V @ 250mA
P S R R66dB (120Hz)
Protection FeaturesShort Circuit
E U Ro H S StatusRoHS non-compliant
M S L Rating1 (Unlimited, 30°C/85%RH)