CY90F867ESPF-GS-UJE1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 100-BQFP |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Speed | 24MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, LINbus, SCI, UART/USART |
| Series | F²MC-16LX MB90860E |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | F²MC-16LX |
| R A M Size | 6K x 8 |
| Numberof I/ O | 82 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Data Converters | A/D 24x8/10b |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3.5V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY90F867ESPF-GS-UJE1 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 100-BQFP, Peripherals: DMA, POR, WDT, Speed: 24MHz.
This device comes in a 100-BQFP package.
FPGACenter currently has 3.036 units of CY90F867ESPF-GS-UJE1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY90F867ESPF-GS-UJE1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.036 units of CY90F867ESPF-GS-UJE1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY90F867ESPF-GS-UJE1 available in?
The CY90F867ESPF-GS-UJE1 by Infineon Technologies is available in a 100-BQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY90F867ESPF-GS-UJE1?
Unit pricing for CY90F867ESPF-GS-UJE1 starts at $14.75 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.